Lampy we wzmacniaczu – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem wzmacniacza, to powinniśmy wiedzieć, że oferowane są nam one w różnych rodzajach, a to oznacza, że powinniśmy dokładnie poznać to co je łączy, jak i różnice między nimi, tak abyśmy potrafili określić, które z rozwiązań będą dla nas tymi najlepszymi. Jak się okazuje, wielu ludzi decyduje się na zakup wzmacniaczy lampowych, ponieważ oferują one niesamowite ciepło, dynamikę i naturalność odtwarzanych dźwięków. Co jednak powinniśmy o nich wiedzieć, tak aby mieć pewność, że spośród różnych możliwości wybierzemy tą, która będzie do nas najlepiej dopasowana?

Różna żywotność

Decydując się na wzmacniacz lampowy, powinniśmy mieć świadomość, że lampy, które będą w nim używane mają różną jakość, a więc oferować nam będą różny czas działania. Są takie, które starczą na wiele tysięcy godzin, co będzie oznaczało, że będziemy mogli z nich korzystać nawet przez dekadę, ale są również takie, które będą starczyły na znacznie krótszy czas.

Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że nawet te lampy we wzmacniaczu, które oferują nam największą liczbę godzin pracy, mogą się popsuć, a to będzie oznaczało, konieczność ich wymiany. Oczywiście musimy się tutaj liczyć również z tym, że im dłużej będziemy korzystać z takiego wzmacniacza lampowego, tym mniejsza będzie moc tych lamp, a to również będzie się przekładało na ostateczne brzmienie, jakie będzie przez niego zaproponowane.

Z tym się też musimy liczyć

Jeżeli już podjęliśmy decyzję, że chcemy zainwestować we wzmacniacz lampowy, to musimy nastawić się na to, że każda zmiana lamp będzie powodowała zmianę brzmienia takiego urządzenia. To oznacza, że z jednej strony będziemy mieli niesamowite możliwości jego modelowania, jednak z drugiej strony nie zawsze uzyskane wyniki mogą nam odpowiadać.

Warto też mieć świadomość, że mamy lampy, które oferują szersze spektrum brzmienia, ale oferowane będą nam również takie, które lepiej będą pasowały do klasycznego brzmienia, jak i takie, które zdecydowanie lepiej będą się sprawdzały przy rocku. To też należy wziąć pod uwagę jeśli chcemy zakupić wzmacniacz lampowy, a następnie mieć pewność, że wymiana lamp będzie jak najmniej wpływała na brzmienie, którym będziemy mogli się cieszyć podczas odtwarzania ulubionych utworów. Warto zobaczyć co oferuje nam wzmacniacz lampowy i zastanowić się, czy właśnie o takie brzmienie nam chodzi. Jeśli tak, to warto zwrócić uwagę na poszczególne lampy i jak najwięcej dowiedzieć się na temat prawidłowego korzystania z nich i ich późniejszej wymiany.