Jakie pliki zapewniają najlepszą jakość dźwięku?

Nawet osoba mało zorientowana w świecie muzycznych brzmień, z pewnością ma świadomość, że jej ulubione utwory mogą być zapisane w różnych formatach. To oznaczać będzie, że jedne będą miały lepszy, drugie gorszy wpływ na brzmienie tych piosenek, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób je zapisywać, z jakich formatów korzystać, tak aby mieć pewność, że będą one miały niewielki, a najlepiej żaden wpływ na jakość brzmienia utworów, który będzie do nas docierał. To też oznacza, że warto poznać w jaki sposób są zapisywane te dźwięki i który z nich będzie z nich najlepszy, tak abyśmy mieli pewność, że będą spełniane nasze wymagania odnośnie jakości brzmienia.

Przede wszystkim pamiętajmy o kompresji

Jeżeli chodzi o sposób zapisywania dźwięków tak naprawdę powinniśmy pamiętać o kompresji. Ona także ma ogromny wpływ na finalną jakość dźwięku, która będzie do nas docierał, a jak wiadomo prowadzona jest w różnym zakresie. Mamy takie pliki, które w ogóle nie będą skompresowane. To właśnie dzięki nim będziemy mieli zapewnioną najlepszą jakość dźwięku, ale jednocześnie musimy się liczyć z tym, że za oryginalne i niczym niezakłócone brzmienie będziemy musieli zapłacić dość dużym rozmiarem takiego pliku, a może się okazać, że nie zawsze będziemy mieli aż tyle miejsca na dysku, żeby sobie na takie pliki pozwolić.

Z drugiej strony mamy kompresję stratną, a więc taką, która bardzo zmniejszy nam rozmiar pliku, więc nie będziemy mieli problemów, aby mieć go na każdym nośniku, ale jednocześnie też bardzo mocno odbije się to na jakości dźwięku, co sprawi, że może się dość znacznie różnić od oryginału. Ale jest jeszcze kompresja bezstratna, która oferuje nam zmniejszenie rozmiaru pliku, ale jednocześnie nie będzie to miało wpływu na jakość dźwięków.

Jakie są formaty?

Jeżeli chodzi o formaty, w jakich możemy zapisywać pliki dźwiękowe, to mamy chociażby MP3, AAC i WMA, które właśnie będą wynikiem kompresji stratnej, a więc chociaż będą małe pod względem rozmiaru, to jednak ten dźwięk, jaki będą nam oferowały, będzie daleki od tego, co proponuje nam oryginał. Do formatów, które są przykładem kompresji bezstratnej należy zaliczyć: FLAC i ALAC. Znowu przykładem plików, które w ogóle nie są skompresowane, będą te, które posiadają rozszerzenie WAV. Im mniej mamy miejsca na dysku, tym bardziej będzie nam zależało na tym, aby pliki dźwiękowe były jak najmniejsze, jednak pamiętajmy, że wówczas bardzo stracimy na dźwięku, który będzie nam przez nie oferowany. Koniecznie zobaczmy jak to wygląda i na jakie rozwiązanie powinniśmy się zgodzić, aby mieć pliki o niewielkich rozmiarach, które jednocześnie będą nam oferowały dźwięk wysokiej jakości.